Site Loader

Na tygodniowy urlop w Chorwacji wybrałem Zadar. W tym tekście podsumowuję koszty, które obejmują loty, noclegi, wyżywienie oraz dodatkowe wydatki, które trzeba uwzględnić. Sprawdź, ile zapłaciłem i napisz w komentarzu, czy to dużo, czy mało.

Wielu Polaków jeździ do Chorwacji co roku, albo chociaż raz na kilka lat. Tymczasem dla mnie był to pierwszy raz! Do Zadaru wybraliśmy się w trójkę: ja, Iza oraz nasz 8-letni syn.

O moich wrażeniach napiszę w oddzielnym artykule – w tym skupiam się na kwestiach praktycznych. Można je sprowadzić do prostego pytania „ile to kosztuje?”. Ale odpowiedzi nie da się udzielić w jednym zdaniu.

Chorwacja samolotem – ile kosztują bilety?

W Ryanairze – jak zwykle – pełny koszt składa się z litanii rozmaitych pozycji

O Chorwacji myślałem od kilku lat i marzyła mi się długa podroż samochodem. Problem w tym, że nasz syn nie był równie entuzjastycznie nastawiony do kilkunastogodzinnej jazdy, a rodzinny budżet został już wcześniej wydrenowany wizytą w Paryżu. W związku z tym zacząłem przeglądać tanie loty, mając nadzieję, że upoluję coś, co w sumie okaże się choć trochę tańsze niż drożejące niemal w oczach paliwo i kosztowne autostrady.

Znów niezawodny okazał się Ryanair. Oczywiście cena wyjściowa, którą znalazłem w aplikacji, finalnie nie miała wiele wspólnego z końcową. Zaczęło się od mniej niż 200 zł za osobę, ale po doliczeniu rozmaitych dopłat (drugi bagaż podręczny, obowiązkowa rezerwacja miejsc przy dziecku, parking w Modlinie), skończyło się na ok. 1500 zł (dokładną wycenę znajdziesz w video). Mówimy jednak o locie dla trzech osób, w obie strony.

Z moich pobieżnych wyliczeń wynikało, że koszt podróży samochodem byłby bardzo podobny, przy czym podróż trwałaby nie 2 godziny, a kilkanaście godzin. Do tego trzeba by było uwzględnić dodatkowe koszty na miejscu (np. parkingi) i moje kalkulacje mogłyby okazać się mocno niedoszacowane. W tym sensie bilety lotnicze to znacznie większy pewniak.

Noclegi w Zadarze – koszty

Noclegi w Chorwacji rezerwowałem przez Airbnb. Nauczony wcześniejszymi, nie zawsze pozytywnymi doświadczeniami, tym razem ściśle określiłem swoje wymagania. Zależało mi na apartamencie z klimatyzacją i chociaż małym podwórkiem (ogrodem), oddalonym od centrum i od plaży nie więcej niż 20 minut piechotą.

Choć wyjazd planowałem na lipiec, lokale miałem wstępnie wybrane już na początku roku. Nagle, w kwietniu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, moja lista zaczęła się kurczyć. W ciągu dwóch dni prawie wszystkie miejscówki, które dodałem do ulubionych, zostały zarezerwowane. Nie było więc na co czekać. Tak naprawdę złapałem ostatni z domów, przy którym była odrobina prywatnej zieleni.

Apartament znajdował się w budynku z kilkoma mieszkaniami, przy czym każde lokum miało oddzielne wejście. W każdym była też kuchnia i łazienka z prysznicem. Lokal był dość duży jak na standardy wynajmu wakacyjnego. Mieliśmy szybki internet, klimatyzację, lodówkę, kuchnię gazowo-elektryczną i podstawy typu sztućce, zastawa stołowa, sól, pieprz, mydło, ręczniki.

Koszt za 7 nocy dla 3 osób  – 1.938 zł.

Tu ciekawostka! Dzięki wyborze euro jako waluty, w której opłacaliśmy rachunek, istniała możliwość wpłacenia najpierw zaliczki (20%) i uregulowania reszty należności tuż przed przyjazdem. Gdybyśmy korzystali z PLN, taka opcja nie byłaby dostępna.

Tutaj mieszkaliśmy. Do dyspozycji mieliśmy kuchnię z salonem, sypialnię, łazienkę oraz… niewielki gaj oliwny

Restauracje w Chorwacji – czy są drogie?

Czy wyżywienie w restauracjach w Zadarze jest drogie? Hm… Mam problem, żeby odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Oczywiście są tam zarówno tańsze, jak i droższe lokale. Moje pierwsze wrażenie było takie, że droższe niż w Polsce są przede wszystkim napoje. Same posiłki wypadają podobnie. Musimy przy tym brać pod uwagę, że Zadar to miasto turystyczne i szczególnie w okolicy Starego Miasta trudno będzie zjeść obiad w niskiej cenie.

Nawet lody w ścisłym centrum kosztują 15 koron za porcję (ok. 10 zł), ale już kilka uliczek dalej cena wynosi 12 koron, a na wyspie Ugljan zapłaciliśmy 10 koron (ok. 6 zł). Podobnie będzie z tradycyjnym w Chorwacji burkiem i innymi drożdżówkami z ulicznych stoisk – im dalej od Starego Miasta, tym taniej.

Selfie z kalmarami 😉

Ale wróćmy do obiadów. Pierwszego dnia skusił nas ładnie wyglądający ogródek w położonej nad zatoką restauracji La Pegla. Szybko zerknąłem w smartfon, by upewnić się, że lokal ma świetne opinie. Faktycznie, miejsce okazało się bardzo przyjemne, jedzenie smaczne, ale…

Była to najdroższa restauracja, jaką odwiedziliśmy podczas całej wyprawy. Dwie przystawki (danie dziecięce i mała porcja kalmarów), jedno danie obiadowe (makaron z tuńczykiem), lemoniada, espresso i dwa piwa kosztowały nas w sumie 349 kun, czyli 220 zł. A nie był to przecież pełny obiad. Samo piwo (fakt, że rzemieślnicze) kosztowało tam 21 zł, a lemoniada 16 zł.

Mniej niż połowę tej ceny zapłaciliśmy w pizzerii Mrak, przy czym była ona położona daleko poza centrum. Za wielką pizzę i napoje zapłaciliśmy 165 kun, czyli 104 zł, a najedliśmy się do syta. Swoją drogą – pizzeria jak najbardziej godna polecenia, a będąc na miejscu koniecznie zobaczcie łazienki (są kosmiczne!).

Ceny produktów spożywczych w Chorwacji

W Zadarze niemal na każdym rogu znajdziemy piekarnię, a poza tym w mieście jest mnóstwo supermarketów i galerii handlowych. Jeśli więc ktoś chciałby zaoszczędzić na restauracjach, nie będzie miał problemów z zaopatrzeniem.

Czy w sklepach spożywczych w Zadarze jest drożej niż w Polsce? Zasadniczo – tak, choć nie dotyczy to wszystkich produktów. Ale oceńcie sami!

Napoje

 • Woda – 1 litr – 5,99 HRK – 3,78 zł
 • Woda – 5 litrów – 11,99 HRK – 7,57 zł
 • Mirinda – 0,5 litra – 6,69 HRK – 4,22 zł
 • Napój wieloowocowy – 1 l – 8,49 HRK – 5,35 zł
 • Wino Malvazija (chorwackie) – 1 l – 37 HRK – 23 zł
 • Kawa mielona – 250 g – 15,99 HRK – 10 zł

Owoce i warzywa

 • Śliwki – 1 kg – 9,99 HRK – 6,30 zł
 • Pomidory – 1 kg – 6,99 HRK – 4,41 zł
 • Ogórki – 1 kg – 7,49 HRK – 4,72 zł
 • Jabłka – 1 kg – 8,99 HRK – 5,67 zł

Wędliny i mięso

 • Ćevapi (chorwackie mięso jagnięce) – 0,90 kg – 35,99 HRK – 22,70 zł
 • Salami w plasterkach – ok. 100-150 g – 13,99 HRK – 8,82 zł
 • Mortadela w plasterkach – ok. 100-150 g – 9,99 HRK – 6,30 zł

Nabiał

 • Masło – 250 g – 19,99 HRK – 12,61 zł
 • Ser topiony w plasterkach – 150 g – 9,49 HRK – 5,98 zł
 • Ser żółty dalmacki – 200 g – 25,49 HRK – 16,07 zł

Pieczywo (w lokalnej piekarni)

 • Chleb – 9 HRK – 5,68 zł
 • Bułka („wrocławska”/ „paryska”) – 4 HRK – 2,52 zł
 • Croissant z ciasta drożdżowego – 7 HRK – 4,41 zł
Lotnisko w Zadarze jest małe, ciasne i drogie. Ale jest! Maleńka butelka wody – 0,20 litra – kosztuje tu 20 HRK, czyli 13 zł.

Pozostałe koszty w Zadarze

Przylatując do Zadaru musimy też uwzględnić inne wydatki, takie jak chociażby dojazd z lotniska do miasta. Najprostszy sposób, to autobus, który z lotniska kursuje raz na godzinę. Bilet kosztuje 25 HRK (15,66 zł) od osoby, a kupuje się go u kierowcy. W jedną stronę płaciliśmy także za dziecko, w drodze powrotnej kierowca stwierdził, że dziecko gratis. Obydwaj kierowcy mówili po angielsku – podkreślam to, bo w Paryżu nie rozumieli ani słowa 🙂 .

Jeśli chcemy poruszać się po Zadarze komunikacją miejską, bilety możemy kupić na dworcu, w kiosku lub w aplikacji. W aplikacji Smartica płacimy za bilety kartą. Podstawowy bilet kosztuje 10 HRK (ok. 6 zł).  Niestety, nie dane nam było podróżować autobusami po mieście, ponieważ rozkład linii i przystanków w Zadarze pozostawia wiele do życzenia (nigdy nie było nam po drodze). Poza tym rozkładu nie ma w Google Maps.

Jeśli chcemy popłynąć promem na jedną z wysp, możemy to zrobić korzystając z usług operatora Jadrolinija. Taka opcja będzie tańsza w porównaniu z wycieczkami turystycznymi oferowanymi przez innych operatorów w budkach z biletami na terenie Starego Miasta. My kupowaliśmy bilety on-line, na stronie operatora.

Rejs na wyspę Preko kosztował 26 HRK dla osoby dorosłej oraz 10 HRK dla dziecka (w jedną stronę). To oznacza, że w sumie, rejs dla dwóch osób w obie strony kosztował nas 124 HRK, czyli 78 zł. Płynęliśmy także na wyspę Ośljak – ceny były podobne.   

Korzystając z oferty muzeów w Zadarze, nastawmy się na płatność gotówką. My odwiedziliśmy tylko jedno – Muzeum Archeologiczne. Dzieci do lat 16 mają tam wstęp bezpłatny, ale dorośli płacą po 30 HRK. To oznacza, że rodzinne wejście kosztowało nas 60 HRK, czyli ok. 38 zł. A właściwie kosztowałoby…

Niestety, nie miałem ze sobą gotówki, udałem się więc do najbliższego kantoru. Rozumiesz? Do kantoru! Na Starym Mieście! To musi oznaczać szaleństwo! I faktycznie – przebitka na walucie była prawie dwukrotna. Tzn. za 1 HRK, zamiast 60 groszy, zapłaciłem 1,05 zł. Będąc w Zadarze, nie powtórz mojego błędu 😉

Prom obsługuje zarówno ruch pieszy, jak i samochodowy

Ile kosztował nas tydzień w Zadarze?

Koniec końców – czas na króciutkie podsumowanie:

 • Bilety lotnicze i parking w Polsce – 1462 zł
 • Noclegi – 1938 zł
 • Wydatki w Zadarze – 1627 zł

RAZEM: 5.027 zł – dla trzech osób, czyli 1.676 zł/os.

Dużo to, czy mało? Napisz w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.