Site Loader

Kto kocha las lub poszukuje pomysłu na spokojną wycieczkę niedaleko Warszawy, powinien spojrzeć łaskawym okiem na Puszczę Kampinoską. Jeśli do Kampinosu dotrzemy od strony wsi Granica, trafimy nie tylko do jednego z największych polskich lasów, ale także do skansenu oraz muzeum.

Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1958 roku. Jest położony na zachód od Warszawy i zajmuje powierzchnię ponad 385 km². Ścisłą ochroną, tzn. rezerwatem, objęto 4.636 hektarów. Pierwsze rezerwaty przyrody utworzono na tym terenie już w latach trzydziestych dwudziestego wieku, włączając w ich obszar wsie Granica, Sieraków i Zamczysko.

Leśniczówka – obecna siedziba Leśnictwa Kampinos

Kampinoski Park Narodowy

Park być może nigdy by nie powstał, gdyby nie działalność przyrodników – Romana i Jadwigi Kobendzów. Podjęli oni dzieło życia usiłując chronić Puszczę Mazowiecką w pradolinie Wisły przed wyrębem pod śródleśne polany i zabudowę. Profesor był botanikiem, a pani profesor – geografem. Dzięki puszczy się poznali i w niej spędzili większość swojego życia.

Do skansenu docieramy szeroką aleją, przy której znane osobistości posadziły młode drzewa. Przy każdym jest tabliczka z nazwiskiem.

Kampinoski Park Narodowy to zielone płuca aglomeracji warszawskiej – zaplecze czystego powietrza, żywej, dzikiej przyrody. Spotkamy w nim porośnięte borem sosnowym wielkie wydmy, a zarazem obszary bagienne, ulubione miejsce przebywania łosi,które są symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. W puszczy rozgościły się bobry i rzadko spotykane gdzie indziej rysie. Te ostatnie jednak spotkać trudno – o wiele łatwiej natknąć się na duże skupiska motyli (tzw. motylowe łąki).

Skansen w Kampinosie

Skansen oddalony jest 40 km od Warszawy, leży niedaleko Żelazowej Woli i Paprotni (słynącej z Niepokalanowa). Obiekt należy do Kampinoskiego Parku Narodowego i Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego im. prof. Jadwigi i Romana Kobendzów.

Skansen może nie jest duży, ale za to płatny 😉

Idea powstania skansenu pojawiła się w latach 1975-1976, na bazie badań etnograficznych, które prowadzono wówczas na szeroką skalę. W ich wyniku ok. 25 obiektów wytypowano do przeniesienia z innych miejscowości i stworzenia skansenu.

W ziemiance zimują nietoperze

Ostatecznie uznano, że wieś w typie „ulicówki” będzie położona w miejscowości Granica. Wcześniej brano pod uwagę także Lipówki i Borzęcin.  Mini-skansen tworzą trzy zagrody, nazwane od nazwisk ostatnich właścicieli. Dwie z nich stoją blisko siebie, trzecia jest nieco oddalona, znajduje się w pobliżu parkingu.

Fragment tablicy informacyjnej

Zagroda Widymajera to gospodarstwo zamożnego chłopa z Równiny Łowicko-Błońskiej. Składa się na nią pięć obiektów. Wybudowana na przełomie XIX i XX wieku chałupa, przeniesiona ze wsi Szymanówek koło Leszna, stoi frontem do drogi.

Jest też stodoła ze wsi Juliopol z okresu międzywojennego. Poza tym spichlerz (zrekonstruowany) na podstawie budynku ze wsi Maszna z 1910 roku, dalej wozownia i drewutnia zrekonstruowane na podstawie oryginału z Maszny. Całości dopełnia obora (ze sztuczną krową) z 1903 roku – także z Maszny. Jest sad, ogród warzywny i mały ogródek frontowy.

W skansenie starano się odtworzyć wnętrza wiejskich chałup

Drugie gospodarstwo to zagroda Wiejckiej. To przykład domu uboższego, choć nie najbiedniejszego, na które składa się pięć drewnianych obiektów. Jest chałupa z małym ogródkiem, obora i stodoła przeniesione z dzielnicy Bugaj we wsi Kampinos. Poza tym do gospodarstwa należy spichlerz drewniany powstały pierwotnie około 1880 roku w Kownacicy oraz drewutnia.

Takie obrazy w mazowieckich domach można było spotkać jeszcze na przełomie XX i XXI wieku

Trzecie, oddalone gospodarstwo składa się z pobielonej chałupy i stojącej obok drewnianej obory. Dom powstał w 1911 roku z drewna z innej chałupy. To przykład mieszkania rodziny ubogiej. W obejściu znajduje się żuraw studzienny.

Muzeum Puszczy Kampinoskiej

Muzeum mieści się w niedawno zrewitalizowanych wnętrzach budynków urzędu leśnego oraz kasjerówki dawnego Nadleśnictwa Kampinos.

Domy są jednobarwne, ale urozmaicenie tworzą kwiaty przed chatami oraz ozdoby, np. na drzwiach

Główny budynek wybudowany został w latach 20. XX w. na podstawie projektów zespołu architektów pod kierownictwem prof. Romualda Gutta. Ze względu jednak na jego stan został rozebrany, elementy oczyszczone, uzupełnione, a konstrukcja wzmocniona. Następnie złożono go w tej samej formie i oddano do użytku jako muzeum.

Muzeum to najnowszy obiekt, jaki można zwiedzać w Puszczy Kampinoskiej

W muzeum możemy zobaczyć odrestaurowany gabinet leśniczego. W obiekcie zebrano także wiele eksponatów związanych z ochroną przyrody, historią Puszczy Kampinoskiej oraz życiem jej mieszkańców na przestrzeni wieków. Duże wrażenie robi wielki szkielet łosia, którego wielu zwiedzających w pierwszej chwili bierze za… dinozaura!

Wielki łoś robi wrażenie, jednak w muzeum można spotkać także inne zwierzęta. Brawa dla przewodniczki, która potrafiła zainteresować gości w każdym wieku.

Podczas naszej wizyty przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała o zwierzętach, drzewach i historii Kampinoskiego Parku Narodowego. Dużo można się było dowiedzieć o historii osadnictwa oraz wpływie działalności człowieka na stan przyrody.

Informacje organizacyjne

Kampinos licznie odwiedzają rowerzyści oraz spacerowicze. Do skansenu można zabrać zwierzaki. Taki wypad to pomysł na wycieczkę „przy okazji”. Zwiedzanie nie zajmuje długo i z powodzeniem można zaliczyć je do niedzielnego spaceru.

Warto wiedzieć, że wejście do muzeum jest darmowe. Zwiedzać je można tylko z przewodnikiem, a wejścia odbywają się o każdej pełnej godzinie.

Fragment kości… wieloryba, znaleziony w Puszczy Kampinoskiej. Skąd wieloryb w mazowieckim lesie? Prawdopodobnie został ukryty przez kolekcjonera w czasie wojny.

Odpłatne jest natomiast zwiedzanie skansenu (6 zł – bilet normalny, 4 zł – ulgowy). Płatność tylko gotówką.

We wsi Granica znajduje się także duży, bezpłatny parking, a tuż obok lokal gastronomiczny, w którym można posilić się na przykład zapiekanką, kaszanką lub grochówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.