Site Loader

Chcesz wybrać się gdzieś blisko Warszawy i szukasz pomysłu na rodzinny spacer? W pobliżu Warszawy znajdziesz mnóstwo pałacyków i dworków. Poznaj 7 moich propozycji. To pałace blisko Warszawy, które w większości położone są w malowniczych parkach.

Nie wszystkie pałace można zwiedzać w środku, ale przy każdym można przyjemnie pospacerować. Szczególnie w sezonie wiosenno-letnim będą to ciekawe pomysły na urozmaicenie weekendu.

Nr 1 – Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Park w Nieborowie i Pałac Radziwiłłów to wspaniały zestaw wypoczynkowy. W pobliżu jest jeszcze Park Arkadia, ale najlepiej zaplanować go jako oddzielną atrakcję.

Ogród francuski na tyłach pałacu prezentuje się bardzo dobrze, ale większość terenu przypomina las. Wrażenie robią dwa najstarsze w Polsce platany oraz ukryty za oddzielną furtką ogród kwiatowo-warzywny. Warto go odnaleźć, bo to wyjątkowo urokliwe miejsce.

Zwiedzić możemy także wnętrza Pałacu w Nieborowie. Biorąc pod uwagę rozmiary pałacu, część udostępniona zwiedzającym nie jest szczególnie rozległa, ale i tak robi wrażenie!

W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. 

https://www.nieborow.art.pl/o-muzeum/

Wstęp 20 zł. Ale żeby dostać się na salony, wcześniej trzeba przekroczyć bramę ogrodu, co wiąże się z opłatą 16 zł. W sumie więc trzeba wysupłać z sakiewki podróżnej 36 zł. Tanio mają natomiast dzieci – bilety dla nich kosztują 1 zł za ogród + 1 zł za pałac.

Nr 2 – Pałac w Radziejowicach

Teren, który warto zwiedzić, składa się z dwóch części. Niestety, pałac nie jest udostępniony do zwiedzania, ale park jest bardzo malowniczy.

Druga część to teren z Domem Modrzewiowym, należącym dawniej do zarządcy folwarku. Dziś jest to część kompleksu hotelowego, prowadzonego przez Dom Pracy Twórczej.

Zarówno czworaki, Dom Modrzewiowy, jak i znacznie młodszą Willę Szwajcarską można wynajmować na pokoje i apartamenty, co z kolei pozwala utrzymywać ten historyczny kompleks w bardzo dobrym stanie. Obydwa parki (pałacowy i folwark) są dostępne dla zwiedzających bezpłatnie.

Cały kompleks znajduje się około 50 km od Warszawy i 100 km od Łodzi.

Nr 3 – Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim

Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim – ok. 30 min. z Warszawy. Park pięknie położony praktycznie na wyspie, na jeziorze Rokola.

W pałacu znajduje się Muzeum Wnętrz należące do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wstęp do samego parku jest bezpłatny. Dostępne są dwa darmowe parkingi – jeden przed bramą główną. Drugi – wjazd od wschodniej strony – pozwala zaparkować prawie przed samym pałacem.

Nr 4 – Muzeum Pułaskiego w Warce

Muzeum Pułaskiego w Warce podczas naszej wizyty było akurat zamknięte, więc pozostał nam park.

Prosto spod pałacu można przejść ścieżkę edukacyjną, która kilkoma mostkami prowadzi nad Pilicę. Po drodze spotkamy plansze, głównie dotyczące miejscowych ptaków, przy czym przy ostatniej chyba zabrakło czasu lub funduszy na korektę (m.in. ptaki „rzywią się”).

Bardzo przyjemne miejsce na spacer. Po wizycie w parku warto zajrzeć na rynek w Warce. Przy następnej okazji z pewnością odwiedzimy także muzeum.

Nr 5 – Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie

Park, pałac, dwa pałacyki myśliwskie, most, staw z wyspą (a na wyspie kapliczka). Do tego dawna oranżeria, obecnie przerobiona na kościół.

Młochów to kolejna perełka Mazowsza, której wiele osób nie zna. Warto się tu wybrać, ponieważ miejsce jest urocze. Park jest na tyle rozległy, że przyjechać tutaj na spacer nie będzie stratą czasu.

Pałacyki myśliwskie są już po remoncie, ale główny pałac wciąż czeka na lepsze czasy.

Zaparkować można pod kościołem, a w parku jest budka z lodami. Obok parkingu są darmowe toalety.

Nr 6 – Pałac w Falentach

Rzut beretem od Ikea Janki znajduje się kraina kilkunastu stawów z rezerwatem przyrody i zespołem pałacowo-parkowym.

I choć całość utrzymana jest w stanie średnim, na pewno jest to interesujące miejsce na spacery. W pałacu z XVI-wieku bywało wiele osobistości, a przejazdem nocował i król Stanisław August Poniatowski.

Na terenie przyległym do pałacu w Falentach można znaleźć iście „urbexowe klimaty”, w tym ruiny zabytkowej bramy.

Pałacu nie można zwiedzać – znajduje się w nim Instytut Technologiczno-Przyrodniczy.

Nr 7 – Pałac w Teresinie

I na koniec – prawdziwa perełka. Tym bardziej, że to obiekt „zakazany”!

Ten pałac (47 km od Warszawy) jest wspaniale odrestaurowany, ale stoi pusty. Jego jedynym mieszkańcem jest… strażnik. Tak więc jeśli i Ty chcesz zamieszkać w pałacu, zgłoś się do właściciela obiektu. Być może i dla Ciebie znajdzie się praca w roli ochroniarza (?)

Miejsce to było świadkiem tajemniczego morderstwa księcia Władysława Druckiego-Lubeckiego, później służyło hitlerowcom, zakonnikom i KRUS-owi. Gdyby mury mogły mówić, te miałyby do opowiedzenia wyjątkowo dużo.

Niestety, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, będący właścicielem obiektu, nie ma pomysłu co z tym fantem zrobić. Na szczęście teren nie został zamknięty, więc każdy może pospacerować po ogrodzie i parku, a także podziwiać z zewnątrz udany, zgrabny projekt pałacu autorstwa Francoisa Arveufa.

Oficjalnie teren jest nieczynny dla zwiedzających, a wstęp jest wzbroniony. Na miejscu jednak nie ma żadnych informacji na ten temat i nic tego dostępu nie ogranicza. Przed pałacem jest spory parking, więc podjechać można bardzo blisko.

Powyższe opisy i zdjęcia pierwotnie (w nieco innej formie) opublikowane zostały na koncie Eurospacery na Instagramie. Zachęcam do obserwowania, by być na bieżąco!

A może znasz inne, warte polecenia pałace blisko Warszawy? Jeśli tak, daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.