Czy Eurospacery to kolejny blog podróżniczy?

Tak, ale – nie do końca 🙂

Eurospacery to przede wszystkim konto na Instagramie, które prowadzę hobbystycznie od sierpnia 2013 roku. Początkowo nosiło nazwę „Lemingrad”, ponieważ było moim fotograficznym pamiętnikiem z warszawskiej dzielnicy Wilanów, nazywanej z przekąsem (często przez tych, którzy nigdy jej nie odwiedzili) właśnie Lemingradem. Po przeprowadzce do tego miejsca, postanowiłem dokumentować błyskawiczne zmiany, jakie przechodziła wówczas ta dzielnica, a przynajmniej jej najmłodsza część.

Z czasem koncepcja ewoluowała. Zacząłem wrzucać coraz mniej zdjęć Wilanowa (wszak – ile można?), a za to chętniej dzieliłem się zdjęciami z rozmaitych wyjazdów. Nie potrafię wypoczywać bezczynnie, leżąc na plaży i popijając drinki – to nie dla mnie. Wszędzie gdzie wyjeżdżam, bardzo dużo spaceruję, by jak najlepiej poznać dane miejsce. Dlatego właśnie postanowiłem przeobrazić Lemingrad w „spacerownik”, czyli w profil z inspiracjami dotyczącymi zarówno dalszych wycieczek, jak i bardzo bliskich spacerów.

Dlaczego EURO-spacery?

Aby podkreślić, że spaceruję nie tylko po Warszawie i okolicy, ale czasem dużo dalej. Plany były ambitne, ale wiadomo – COVID przystopował trochę pomysły podróżnicze i trzeba było jednak zdecydować się głównie na jednodniowe mikrowyprawy w okolice Warszawy.

Mimo to nazwa pozostała, ponieważ dobrze oddaje moje „eurocentryczne” nastawienie. Nie mam marzeń dotyczących podróży na inne kontynenty – Polska i Europa pozostają w centrum moich zainteresowań. Również na innych płaszczyznach – np. lubię włoską kuchnię, francuskie filmy, skandynawską literaturę, a wszystko to popijam hiszpańską brandy 😉 .

Moje wycieczkowe hobby obejmuje przede wszystkim miasta i architekturę (w tym także pałace i opuszczone miejsca). Najbardziej interesują mnie ślady działalności człowieka. Dlatego nie znajdziecie tu zbyt wiele wpisów, które dotyczyłyby np. górskich spacerów czy dzikiej przyrody.

No dobrze, a po co blog?

Ponieważ brakowało mi miejsca, w którym mógłbym w bardziej rozbudowanej formie podzielić się swoimi wrażeniami – nie tylko spacerowymi.

To, co ma wyróżniać blog Eurospacery to walory praktyczne. Proponuję konkretne trasy spacerowe, ale też wprost ujawniam koszty związane z wyjazdami, opisuję restauracje i rozmaite kwestie praktyczne. Staram się zamieszczać również takie informacje, które trudno znaleźć na innych blogach związanych z wyjazdami.

Nie jestem „etatowym” podróżnikiem – nie spędzam życia w podróży. Jednak z każdego wyjazdu chcę przywieźć dla Was jak najwięcej zdjęć, filmów, informacji. Dlatego każde odwiedzane miasto będę opisywał pod różnym kątem, w rozmaitych aspektach.

W 2023 roku koncepcja Eurospacerów ewoluowała, a jako autorka tekstów i niektórych zdjęć dołączyła moja żona, znana na Instagramie jako Isavenisa. Iza interesuje się m.in. historią, dlatego możecie się spodziewać, że jej artykuły będą bardziej od moich pogłębione o warstwę historyczną.

Zapraszam do czytania i komentowania, a także do obserwowania Eurospacerów na Instagramie. Krótkie klipy video wrzucam także na YouTube i TikToku.

Marcin

23.03.2022 (ostatnia aktualizacja 28.04.2023)