Serwisy rezerwacyjne, takie jak Airbnb czy Booking to dobra alternatywa dla samodzielnego poszukiwania noclegu. Zamiast przebijać się przez dziesiątki stron internetowych, w jednym miejscu znajdujemy większość ofert.
Ceny noclegów przeważnie nie skaczą tak bardzo, jak ceny biletów lotniczych. Jeśli znalazłeś bilety na samolot w dobrej cenie, kupuj je, póki są. Na znalezienie noclegu możesz sobie dać trochę więcej czasu.
Już od wielu lat rodzinne noclegi zagraniczne rezerwuję przez Airbnb, ale żeby mieć gwarancję atrakcyjnego lokalu w dobrej cenie, tu też warto szukać ze sporym wyprzedzeniem. Noclegi na wyjazd wakacyjny najlepiej rezerwować do kwietnia – im wcześniej to zrobimy, tym większy będziemy mieli wybór ofert w dobrej cenie.
Zalety Airbnb – dlaczego warto?
Airbnb dobrze się sprawdza jako wyszukiwarka noclegów dla jednej, dwóch osób lub dla całej rodziny. Podróżująca osoba może w ten sposób znaleźć budżetowe lokum np. wynajmując pojedynczy pokój. Większa paczka znajomych może wspólnie wynająć apartament lub dom, dzieląc się pomiędzy sobą kosztami.
Ja jednak myślę o Airbnb przede wszystkim jako o najlepszym sposobie na wynajem dla rodziny. Za pomocą tego serwisu lub aplikacji możemy znaleźć dużą ilość ofert dotyczących tzw. „całych miejsc”, czyli mieszkań, zwanych też górnolotnie apartamentami.
W takim przypadku wynajmujemy nie mały pokój w hotelu, ale samodzielne mieszkanie, a to oznacza:
- więcej przestrzeni do życia (1 lub 2 pokoje) w cenie niższej lub porównywalnej do najmniejszego pokoju hotelowego,
- kuchnię z płytą grzewczą lub kuchnią gazową, a często też z piekarnikiem, czy kuchenką mikrofalową, co pozwala na samodzielne przygotowywanie posiłków,
- inne udogodnienia – może być to zarówno klimatyzacja, jak i balkon lub taras z widokiem, a czasem nawet ogródek na wyłączność,
- możliwość zamieszkania w taki sposób, jak tubylcy – często w zwykłym domu, na osiedlu mieszkaniowym, ale też blisko sklepów czy też z dobrą komunikacją,
- zazwyczaj dostęp do wi-fi (czasem lepszego niż w hotelu).
W przypadku rodziny z małym dzieckiem (ale nie tylko) kluczowy pozostaje dostęp do kuchni. Nie chodzi o to, żeby codziennie gotować obiady, ale o możliwość przyrządzenia śniadania, kolacji, czy też przygotowania sobie kawy lub herbaty.
Dla nas to już rytuał, że po przybyciu w nowe miejsce idziemy do najbliższego sklepu spożywczego po miejscowe przysmaki. Zdarza nam się też (choć rzadko) przygotować większy posiłek (obiad) składających się z produktów typowych dla danego kraju czy regionu.
Jak dokonywać rezerwacji w Airbnb? Moje wskazówki
- Jeśli zastanawiasz się czy wyjechać na 6 dni czy na 7, weź pod uwagę, że niektórzy gospodarze w Airbnb dają zniżki przy pobycie na min. 7 dni, a więc może się okazać, że pełny tydzień opłaci się bardziej.
- Przeczytaj opinie o danym lokalu i jego gospodarzu lub obsłudze – możesz się z nich dowiedzieć wielu istotnych szczegółów – np. czy okolica jest bezpieczna, czy jest hałas, czy są problemy z czystością lokalu itd.
- Niewielka liczba komentarzy lub brak komentarzy np. przez ostatni rok czasu to sygnały, które powinny wzbudzić Twoją czujność. Również korzystanie z zupełnie świeżych ofert bywa obarczone większym ryzykiem (tak, chodzi o ewentualne oszustwo).
- Jeśli nie chcesz od razu podczas dokonywania rezerwacji wpłacać całej kwoty, wybierz płatność w euro. Gdy wybierasz złotówki, zapłata zaliczki nie jest możliwa.
- Zwróć uwagę na możliwość bezpłatnej rezerwacji (nie każdy daje taką możliwość) i do jakiego terminu obowiązuje (każdy gospodarz ma tu swoje zasady, nie zawsze korzystne).
- W niektórych krajach lub regionach popularniejsze jest Airbnb, w innych Booking – jeśli widzisz, że w danej lokalizacji mało jest ofert w jednym serwisie, zerknij do drugiego.
Kiedy lepszy jest Booking?
Jestem stałym „klientem” Booking, a dzięki temu dostaję zniżki w programie Genius. Im więcej rezerwacji dokonam w tym serwisie, tym mniej będę płacił przy kolejnych noclegach. Fajna sprawa! 🙂
W praktyce jednak muszę przyznać, że tego serwisu częściej korzystam wtedy, gdy wyjeżdżam służbowo, co w moim przypadku oznacza 1 lub 2 noclegi. I co ważne – są to wyjazdy na terenie Polski. Wtedy zazwyczaj umawianie się z osobą prywatną na tak krótki pobyt wydaje mi się „zawracaniem głowy”. Poza tym w hotelu mogę wybrać nocleg ze śniadaniem, co w okolicznościach zawodowych również ma spore znaczenie.
Na terenie Polski i przy 1 lub 2 noclegach różnica w cenie pomiędzy ofertami Booking i Airbnb nie jest dla mnie odczuwalna (a może w ogóle jej nie ma?). Za granicą takie różnice kiedyś zauważałem (na niekorzyść Booking), ale podkreślam – kiedyś na Booking interesowałem się głównie hotelami, a na Airbnb wynajmem prywatnym.
Piszę kiedyś, bo w tym roku dokonałem rezerwacji w Chorwacji, w prywatnym apartamencie, przez Booking. Spędziłem dużo czasu szukając odpowiedniej oferty na Airbnb, ale okazało się, że w okolicy Rijeki więcej dobrego można znaleźć w drugim z tych serwisów.
Najczęściej jednak, jeśli szukam mieszkania – przeszukuję Airbnb. Jeśli szukam hotelu – wybieram Booking.
Jak rezerwować noclegi w Booking?
- Po znalezieniu oferty w Booking możesz sprawdzić bezpośrednio na stronie hotelu lub innym obiekcie, czy cena w cenniku nie jest niższa (jeszcze lepiej zapytać o to telefonicznie). Ostatnio tego nie robię, ale kilkakrotnie udało mi się zarezerwować pobyt w niższej cenie, dokonując rezerwacji bezpośrednio w hotelu lub u właściciela mieszkania. Dzięki temu wynajmujący unikał prowizji, a ja miałem tańsze noclegi.
- Zasady odwołania rezerwacji – tak samo jak w Airbnb, mogą być różne, więc warto się z nimi uważnie zapoznać. COVID nauczył mnie, by nie rezerwować noclegów bez opcji odwołania rezerwacji. Najlepiej, jeśli ta opcja jest bezpłatna.
- Ponieważ na Bookingu oferty często dotyczą hoteli, to zwróć uwagę, czy ewentualny parking jest płatny i w jakiej cenie. Zdarza się, że hotel kusi dobrą ceną za pokój, ale za parking każe sobie płacić np. 100 zł za noc. To taki downsizing – niczym majonez w cenie niższej o 1 zł, ale w słoiku mniejszym o połowę 😉
- Płatność – tu bywa różnie. Przy niektórych ofertach 100% płatności trzeba dokonać już podczas rezerwacji, ale są i takie, gdzie płatność jest odroczona lub „do rączki”, na miejscu (to ostatnie dotyczy niektórych ofert prywatnych, ale zdarza się coraz rzadziej).
Co lepsze – Airbnb czy Booking?
Podsumowując, według mnie najważniejsze zalety z Airbnb to:
- największy wybór apartamentów wakacyjnych,
- dostęp do kuchni i wyposażenia domowego (dzięki czemu mieszkamy „jak u siebie”),
- często niższe ceny pobytów podczas wyjazdów zagranicznych
- możliwość zapłaty zaliczki (dot. płatności w EUR).
Najważniejsze zalety Booking :
- bardzo duży wybór ofert hotelowych i coraz większy wybór ofert prywatnych,
- częściej dostępna opcja noclegów ze śniadaniami,
- możliwość otrzymania faktury za pobyt bezpośrednio od hotelu (a nie od operatora jak w Airbnb)
- dla mnie – zupełnie subiektywnie – ładniejsza i wygodniejsza aplikacja.
Z mojego punktu widzenia oferta Airbnb jest lepiej dopasowana do celów wakacyjnych, natomiast Booking lepiej się sprawdza w odniesieniu do wyjazdów służbowych czy biznesowych. Gdy chcemy żyć bardziej jak „lokalsi”, lepszy będzie Airbnb. Gdy zależy nam przede wszystkim na sprawnej obsłudze i wygodzie, polecam Booking z ofertą hotelową.
A jakie jest Twoje zdanie na temat obydwu serwisów? 🙂
Na zdjęciu głównym: wejście do naszej części domu w Chorwacji, wynajętego przez Airbnb – widok od podwórka będącego małym gajem oliwnym